Správné používání zubní nitě

30. listopadu 2023

Nejméně oblíbená část ústní hygieny u většiny pacientů a rozhodně ta, která působí většině lidí potíže. Je to tedy tak důležité? Co se stane, když zubní nit nepoužijete a existuje snadnější způsob?

Zubní kartáček vyčistí jen asi 75 % povrchu zubů. Zbývajících 25 % tvoří povrch mezi zuby, kam se vlákna zubního kartáčku nedostanou. Pokud tuto část zubu necháte nevyčištěnou, stane se živnou půdou pro bakterie živící se zbytkami potravy, které zde zůstaly. Časem to může vést ke vzniku zubního kazu, onemocnění dásní, chronickým zánětům a zápachu z úst.

Většina lidí používá zubní nit pro čištění mezizubních prostor, ale zubní nit je jen jedním ze způsobů, jak si vyčistit těžko přístupná místa. Tam, kde jsou prostory mezi zuby poměrně úzké, je nit jedinou možností, ale tam, kde jsou prostory větší (často směrem k zadní části úst), se nabízejí jiné možnosti čištění. Zubní nit je k dispozici ve voskované nebo nevoskované verzi. Většina lidí považuje voskovanou verzi za jednodušší, protože snadněji klouže mezi zuby a je méně pravděpodobné, že se roztřepí nebo za sebou zanechá volná vlákna.

Jak tedy efektivně používat zubní nit?

Stejně jako u všech pomůcek pro čištění je důležité používat správnou techniku, aby vaše úsilí nepřišlo nazmar. Pro čištění implantátů a můstků jsou k dispozici různé verze dentálních nití. Váš ošetřeující lékař nebo dentální hygienistka vám ukáže, jak je používat. Pro co nejefektivnější techniku čištění zubní nití postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

Vyjměte část nitě zhruba o délce vašeho předloktí.

Omotejte konce nitě kolem jednoho prstu na každé ruce, dokud vám mezi nimi nezůstane úsek dlouhý asi 2 cm.

Napněte nit a poté položte jednu ruku na obě strany zubu a spusťte nit, dokud nebude těsně nad horní hranou mezizubního prostoru.

Jemným pohybem ze strany na stranu přejíždějte nití mezi těsnými místy, kde se zuby dotýkají. Pokud budete zubní nit držet pevně, usnadníte její průchod a zabráníte jejímu přetržení.

Po průchodu kontaktním místem a udržování nitě v těsném kontaktu ji jemně posuňte dolů k linii dásní a stočte ji do tvaru písmene C proti zubu.

Udržujte nit v těsném kontaktu se zubem a jemně ji táhněte nahoru a dolů, abyste se ujistili, že prochází pod linií dásní, dokud neucítíte odpor. Několikrát opakujte pohyb nahoru a dolů a dbejte na to, aby byla nit jako pilka. Až budete připraveni, zopakujte postup na druhé straně mezery a poté stejným pohybem ze strany na stranu jemně protáhněte nit zpět těsným kontaktním místem ven. Dávejte pozor, abyste při vytahování nitě netahali silně, je třeba ji vytahovat se stejnou kontrolou, s jakou jste ji do mezery dostali.

Když se poprvé učíte používat zubní nit, začněte s předními zuby, které jsou snadněji přístupné, a postupně se propracovávejte k zadním, jak budete zkušenější.

Při každém přesunu na jiný zub použijte novou část zubní nitě. Snažte si udržet přehled o zubech, které jste čistili zubní nití. Je lepší začít na jedné straně a postupovat systematicky napříč na druhou, abyste žádný nevynechali.

Dbejte na to, abyste nebyli příliš agresivní. K odstranění zubního plaku stačí důsledný, ale šetrný přístup.

Pokud je pro vás přístup zubní nití obtížný, můžete zkusit použít tzv. „flosspic“, který drží malý kousek nitě v plastovém držáku. K dispozici jsou také různé další pomůcky, které pomáhají při zavádění nitě do mezery, aby se zabránilo nutnosti protahovat nit těsným kontaktním místem. Požádejte svého ošetřujícího lékaře nebo dentální hygienistku, aby vám ukázal, jak je používat.

Další mezizubní pomůcky, jako jsou mezizubní kartáčky a ústní sprchy, představují dobrou alternativu k používání zubní nitě tam, kde je dostatečně široký prostor pro přístup. Ať už se rozhodnete použít jakoukoli pomůcku, měla by vyplnit prostor, aniž by byla použita násilím.

Je důležité si uvědomit, že při čištění mezizubních prostor není vždy vidět, jak se nečistoty uvolňují, protože bakterie nejsou viditelné pouhým okem. Jde o to, abyste bakterie odstranili dříve, než se stihnou vyvinout v silnější a viditelnější plak. Pokud je vidíte, jsou tam příliš dlouho.

Stejně jako všechny nové dovednosti, i čištění zubní nití může chvíli trvat, než si na ni zvyknete, ale vyplatí se vytrvat. Jakmile si techniku osvojíte, bude to rychlý a snadný doplněk vaší každodenní ústní hygieny a její výhody budete využívat po mnoho let.