Ранковий догляд за зубами

30 November 2023

Вважаєте що швидкого чищення зубів вранці досить для підтримання здоров'я ротової порожнини? Подумайте ще раз.

Всі ми знаємо, що стоматологи радять чистити зуби двічі на день та регулярно користуватися зубною ниткою, але як щодо того коли чистити зуби, коли застосовувати ополіскувач для рота, скільки зубної пасти наносити та який сніданок краще обрати, щоб зберегти зуби та ясна здоровими?

На всі ці питання треба дати відповідь то того, як ми починаємо свій день.

Формування ранкових звичок.
Почніть свій день правильно - кожного ранку дотримуйтесь правил гігієни порожнини рота. Ви здивуєтесь, як швидко це допоможе вимкнути гормони сну, розбудити Вас та підготувати до майбутнього дню. Правильна щоденна гігієна не тільки збереже Ваші зуби блискучими, а дихання свіжим, але й допоможе попередити довгострокові проблеми порожнини рота та всього організму.

Коли чистити зуби.
Навіть якщо Ви дуже ретельно чистите зуби перед сном, ранкове чищення теж вкрай важливе. Це пов'язане з тим, що під час сну ми виключаємо деякі механізми боротьби з нальотом, тому бактерії в роті розмножуються значно швидше ніж вдень. Це одна з причин, чому вранці спостерігається шорсткість зубів та неприємних запах з рота. Шорсткість яку Ви відчуваєте - це живі бактерії.

Не поспішайте.
Вибирайте зубну щітку, в ідеальному випадку електричку, с щетиною середньої жорсткості. Щетина має бути достатньо жорсткою, щоб видаляти наліт, але в той же час достатньо м'якою, щоб не пошкодити ясна. Чистіть зуби щонайменше 2-3 хвилини, намагаючись почистити не тільки зуби, а і ясна навколо. Чистіть зуби перед сніданком, щоб забезпечити зубам фторвмісний захист до їжі та напоїв. Якщо бажаєте освіжити ротову порожнину після їжі, промийте рот водою, чи пожуйте жувальну гумку без цукру. Намагайтеся не чистити зуби одразу після їжі, оскільки деякі кислі продукти, що зазвичай вживаються під час сніданку, можуть тимчасово пом'якшити емаль.

Факти про фтор.
Фтор - це мінеральна речовина, яку зазвичай додають в зубну пасту, оскільки відомо, що він попереджає розвиток карієсу. Він зміцнює емаль та захищає її від впливу кислот протягом дня. Переконайтеся що Ви обрали втормісну зубну пасту та нанесіть її на суху зубну щітку, пере тим як почистити зуби. Виплюньте залишки після чищення, але не полощіть рота, це дозволить мінералам фтору всмоктатися та забезпечити максимальний захист. Увага до деталей. Бактерії що формують зубний наліт люблять знаходити темні, теплі, затишні місця, де вони можуть спокійно жити та розмножуватися.

Будьте зацікавлені в тому, щоб прибирати між.
В нашому роті такі місця знаходяться між зубами. Це означає, що між зубами, куди не досягає зубна щітка, знаходиться значно більше бактерій зубного нальоту. Застосування зубної нитки чи таких пристосувань, як міжзубні щітки, є невід'ємною частиною правильного чищення зубів. Це необхідно робити кожного разу, щоб не залишати жодних "темних місць".

Язик людини є місцем проживання більшості бактерій, що мешкають в нашому роті.
Вранці, в першу чергу, зверніть увагу на свій язик. Жовтуватий наліт, що Ви бачите - це скупчення залишків їжі, бактерій та мертвих клітин, які спричиняють появі неприємного запаху з рота. Акуратне чищення язику за допомогою зубної щітки чи спеціального скребку, сприяє свіжості дихання, знижує ризик захворювань ясен, покращує сприйняття смаку, підвищує імунітет та покращує травлення.

Міфи про ополіскувач.
Регулярне застосування ополіскувача  не вважається обов'язковою частиною щоденного догляду, якщо тільки він не був спеціально призначений Вам стоматологом. Сильнодіючі ополіскувачі при надмірному застосуванні можуть змінити мікробіом порожнини рота, знищивши занадто багато корисних бактерій. Обирайте ретельно та застосовуйте економно, така загальна порада. Якщо Ви бажаєте застосовувати ополісувач для рота, то робіть це окремо від чищення зубів, наприклад в середині для. Ніколи не використовуйте його одразу після чищення зубів. Завжди обирайте ополіскувачі для рота з ефірними оліями, та уникайте тих, що містять хлоргексидин, оклільки він забарвлює зуби.

Найкраще харчування для зубів.
Надмірне споживання цукру призводить до карієсу, а часте споживання кислих продуктів та напоїв  - до ерозивного ураження зубів. Але цим важливість дієти не обмежується. Якщо у Вашому раціоні не вистачає певних поживних речовин, тканинам порожнини рота може бути складніше протидіяти інфекції, що може сприяти розвитку захворювань ясен. Правильне харчування також допомагає слині виконувати свою функцію та підтримувати здоровий баланс pH, знижуючи рівень кислотності в роті, яка послаблює емаль. Процес жування дуже важливий для симулювання утворення слини, тому обирайте сніданки з низьким вмістом цукрів та такі, що вимагають ретельного пережовування. Наприклад, пластівці з цільного зерна з низьким вмістом цукру, натуральний йогурт, горіхи, насіння та свіжі фрукти. Намагайтеся уникати спредів з високим вмістом цукру та рафінованих вуглеводів.

Майже всі стоматологічні захворювання, включаючи карієс та хвороби ясен, можна попередити. Правильний ранковий режим та його щоденне виконання допоможуть зберегти здоров'я порожнини та організму вцілому на все життя.