Здоров'я порожнини рота і діабет

30 November 2023

Діабет - це захворювання, яке вражає весь організм, включаючи порожнину рота, але як воно пов'язане зі здоров'ям порожнини рота і що може зробити діабетик, щоб зменшити ризик ускладнень.

Якщо Ви живете з діабетом, Вам потрібно приділяти особливу увагу здоров'ю порожнини рота і догляду за зубами, а також підтримувати рівень глюкози в крові в межах норми.

Цукровий діабет і захворювання ясен.

Цукровий діабет і захворювання ясен мають двонаправлений зв'язок. Це означає, що вони впливають один на одного. Наявність діабету підвищує ризик розвитку запалення ясен, а неконтрольоване запалення ясен збільшує ймовірність розвитку діабету ІІ типу. Це пояснюється тим, що у людей, які живуть з діабетом, підвищений рівень глюкози в слині, яка живить бактерії, що живуть у ротовій порожнині. Крім того, бактерії, присутні в ротовій порожнині людини із захворюванням ясен, можуть потрапляти в кров, що призводить до погіршення контролю рівня цукру в крові.

Чим серйозніші захворювання ясен, тим більша ймовірність того, що людина зазнає пошкодження інших органів свого тіла.

Важливо стежити за здоров'ям ротової порожнини та контролювати рівень глюкози в крові, щоб запобігти захворюванню ясен. Лікування захворювань ясен допомагає нормалізувати рівень глюкози в крові у людей, які живуть з діабетом, а люди з рівнем глюкози в крові, який знаходиться в межах цільового норми, краще реагують на лікування захворювань ясен.

Діабет і карієс

Високий рівень глюкози в слині людей з неконтрольованим діабетом допомагає бактеріям розмножуватися. Це призводить до підвищеного ризику розвитку карієсу. Крім того, люди з діабетом, як правило, їдять меншими порціями і частіше протягом дня. Кожного разу, коли Ви їсте, баланс рН у ротовій порожнині змінюється, створюючи кращі можливості для живлення бактерій і дії кислот на зуби.

Діабет і сухість у роті

Неконтрольований діабет може зменшити потік слини, що призводить до сухості в роті. Слина є дуже важливою функцією організму і особливо важлива для підтримки здорового мікробіому ротової порожнини. Вона також зволожує ротову порожнину, змащує тканини, нейтралізує шкідливі кислоти, вбиває мікроби, запобігає неприємному запаху з рота, захищає від карієсу та захворювань ясен і прискорює загоєння ран. Сухість у роті може призвести до болю, виразок, печіння в роті, порушення смаку та інфекцій.

Діабет і молочниця

Високий вміст глюкози в слині, знижена опірність до інфекцій і сухість у роті (зменшене слиновиділення) - все це може порушити баланс мікробіому ротової порожнини і сприяти розмноженню дріжджів (грибків), які зазвичай живуть у роті в невеликій кількості. Цей ріст призводить до грибкової інфекції, відомої як молочниця (також звана кандидозом). Діабетики, які часто приймають антибіотики для боротьби з різними інфекціями, особливо схильні до розвитку молочниці. Грибок активно розвивається при високому рівні глюкози в слині людей з неконтрольованим діабетом, що призводить до появи неприємних кремово-білих уражень на язиці та внутрішній стороні щік.

Що Ви можете зробити для покращення здоров'я ротової порожнини.

Якщо Ви живете з діабетом, рекомендуємо Вам:

Намагайтеся підтримувати рівень глюкози в крові якомога ближче до норми. Обов'язково дотримуйтесь порад лікаря щодо дієти та регулярно приймайте всі рекомендовані ліки.

Чистити зуби двічі на день зубною пастою з фтором.

Щонайменше раз на день використовуйте зубну нитку або засоби для міжзубних проміжків, щоб ретельно вичистити міжзубні проміжки.

Регулярно відвідуйте стоматолога, щоб він міг перевірити Вашу ротову порожнину на наявність ознак карієсу, запалення ясен та інших хвороб ротової порожнини. Не забудьте повідомити йому, що у Вас діабет, особливо якщо він неконтрольований.

Кожні 3-6 місяців робіть професійну чистку зубів, щоб видалити зрілий наліт і зубний камінь із зубів і ясен та отримати поради щодо гігієни порожнини рота в домашніх умовах.

Щоб зменшити ризик розвитку сухості в роті, пийте багато води і жуйте жуйку без цукру, щоб стимулювати виділення слини.

Не паліть. Люди з діабетом, які палять, мають ще вищий ризик розвитку молочниці та запалення ясен. Хороша новина полягає в тому, що люди, які добре контролюють свій діабет, мають не більше карієсу і пародонтозу, ніж люди без діабету. Належна гігієна порожнини рота і здоровий режим чищення не тільки покращать здоров'я порожнини рота, але й знизять ризик діабетичних ускладнень.