Правильне використання зубної нитки

30 November 2023

Найменш популярна частина режиму гігієни порожнини рота у більшості пацієнтів і, безумовно, та, що викликає у більшості людей певні труднощі. Тож, чи так це важливо? Що станеться, якщо не користуватися зубною ниткою, і чи є простіший спосіб це робити?

Зубна щітка очищає лише близько 75% поверхні зуба. Інші 25% - це поверхня між зубами, куди щетинки зубної щітки не можуть дістатися. Якщо залишити цю частину зуба неочищеною, вона стає поживним середовищем для бактерій, які живляться залишками їжі. З часом це може призвести до карієсу, захворювань ясен, хронічного запалення та неприємного запаху з рота.

Більшість людей використовують термін "зубна нитка" для опису чищення між зубами, але це лише один із способів очистити ці важкодоступні ділянки. Якщо проміжки між зубами досить вузькі, зубна нитка буде єдиним варіантом, але якщо проміжки більші (часто в області кутніх зубів), стають доступними альтернативні варіанти чищення. Зубні нитки бувають вощені та невощені. Більшість людей вважають, що вощений варіант легше використовувати, оскільки він легше ковзає між зубами і з меншою ймовірністю розтріпується або залишає волокна.

Тож як ефективно використовувати зубну нитку?

Як і всі допоміжні засоби для чищення, використання правильної техніки є важливим, щоб Ваші зусилля не були марними. Для чищення імплантатів та мостів існують різні варіанти зубних ниток. Ваш стоматолог покаже Вам, як ними користуватися. Для найбільш ефективного використання зубної нитки дотримуйтесь наступних простих кроків:

Відріжте шматок нитки довжиною приблизно з передпліччя.

Обмотайте кінці нитки навколо одного пальця на кожній руці, поки між ними не залишиться шматок довжиною приблизно 2 см.

Натягніть нитку, а потім, поклавши одну руку з обох боків зуба, опускайте нитку, доки вона не опиниться над верхньою частиною міжзубного проміжку.

Обережними рухами з одного боку в інший, проведіть нитку донизу, до місця найтіснішого контакту зубів. Щільне натягнення нитки полегшить її проходження і допоможе уникнути її затискання.

Пройшовши точку контакту і тримаючи нитку натягнутою, обережно проведіть її вниз до лінії ясен і скрутіть її в С-подібну форму біля зуба.

Утримуючи нитку в щільному контакті з зубом, обережно потріть нею вгору і вниз, переконуючись, що вона проходить під лінією ясен, доки не відчуєте опору. Проведіть нею вгору-вниз кілька разів, намагаючись пиляти. Коли все буде готово, повторіть дії з іншого боку проміжку, а потім, рухаючись з боку в бік, обережно просуньте нитку назад через щільне місце контакту і виведіть її назовні. Будьте обережні, не тягніть сильно, щоб витягти нитку, її потрібно витягувати з тим самим контролем, з яким Ви її вставляли.

Коли Ви вперше вчитеся користуватися зубною ниткою, почніть з передніх зубів, до яких легше отримати доступ, і поступово переходьте до задніх, коли станете більш досвідченим.

Переходьте на свіжу частину нитки щоразу, коли рухаєтесь до зуба. Намагайтеся відстежувати зуби, які Ви чистили зубною ниткою. Краще починати з одного боку і систематично переходити до іншого, щоб не пропустити жодного.

Не будьте занадто агресивними. Ретельний, але акуратний підхід - це все, що потрібно для видалення зубного нальоту.

Якщо Вам важко використовувати зубну нитку, Ви можете спробувати "флоссетку", яка тримає невеликий шматочок нитки в пластиковій виделці. Існують також різні "ниткозатягувачі", які допомагають протягнути нитку через щілину, уникаючи необхідності проводити її через вузьке місце контакту. Попросіть свого стоматолога показати Вам, як ними користуватися.

Інші міжзубні засоби, такі як міжзубні щітки, зубні палички та іригатори, є гарною альтернативою зубній нитці, якщо простір достатньо широкий для доступу. Який би засіб Ви не обрали, він повинен заповнювати простір без зусиль.

Важливо зазначити, що Ви не завжди бачите, як відбувається витіснення залишків їжі під час чищення між зубами, оскільки бактерії не видно неозброєним оком. Ідея полягає в тому, що Ви видаляєте бактерії до того, як вони встигнуть перетворитися на товстий, більш помітний зубний наліт. Якщо Ви бачите його, значить, він був там занадто довго.

Як і до всіх нових навичок, звикання до зубної нитки може зайняти деякий час, але варто бути наполегливим. Як тільки Ви опануєте техніку, вона стане швидким і простим доповненням до Вашої щоденної гігієни порожнини рота, і Ви будете пожинати плоди протягом багатьох років.