Ranní rutina pro zdraví ústní dutiny

30. listopadu 2023

Myslíte si, že rychlé vyčištění zubů při ranní hygieně stačí k tomu, abyste si udrželi zdravou ústní dutinu? Zamyslete se.

Všichni víme, že zubní lékaři doporučují čistit si zuby dvakrát denně a pravidelně používat zubní nit, ale jak je to s nejvhodnější dobou čištění zubů, kdy používat ústní vodu, kolik zubní pasty použít a jakou snídani si vybrat, aby naše zuby a dásně byly zdravé?  To všechno jsou otázky, které je třeba zodpovědět před začátkem dne.

Zavedení ranní rutiny

Začněte svůj den tím správným způsobem a každé ráno dodržujte dostatečnou ústní hygienu. Budete překvapeni, jak rychle vám pomůže vypnout spánkové hormony, probudit se a připravit se na celý den. Zavedení správné denní rutiny nejenže udrží vaše zuby zářivé a váš dech svěží, ale také pomůže předcházet dlouhodobým ústním a celkovým zdravotním problémům.

Kdy zuby čistit

I když si před spaním vyčistíte zuby opravdu důkladně, ráno si je stejně musíte vyčistit jako první. Je to proto, že když spíme, vypínáme některé mechanismy boje proti zubnímu plaku, takže bakterie v ústech rostou mnohem rychleji než přes den. To je jeden z důvodů, proč je běžné, že se nám ráno objeví plak na zubech a zápach z úst. Zuby potažené plakem, který můžete cítit, jsou ve skutečnosti živé bakterie.

Nepospíchejte s kartáčkem

Vyberte si zubní kartáček, nejlépe elektrický, se středně tvrdými vlákny. To zajistí, že vlákna budou dostatečně pevné, aby odstranily plak, ale zároveň dostatečně měkké, aby neškrábaly dásně. Čistěte si zuby alespoň 2 až 3 minuty a dbejte na to, abyste dosáhli k dásním i zubům. Zuby si čistěte před snídaní, abyste jim před jídlem nebo pitím poskytli fluoridovou ochranu. Pokud si chcete po jídle osvěžit zuby, buď si je vypláchněte vodou, nebo žvýkejte žvýkačku bez cukru. Snažte se vyhnout čištění zubů bezprostředně po jídle, protože některé kyselé potraviny běžně konzumované při snídani mohou dočasně změkčit sklovinu.

Fakta o fluoridu

Fluorid je minerál, který se běžně přidává do zubních past, protože je známo, že zabraňuje vzniku zubního kazu. Funguje tak, že posiluje sklovinu a chrání ji před útoky kyselin v průběhu celého dne. Ujistěte se, že jste si vybrali zubní pastu s obsahem fluoridu, a naneste ji na suchý zubní kartáček před důkladným čištěním kolem zubů. Přebytek vyplivněte a poté neoplachujte, umožníte tak vstřebání fluoridových minerálů pro maximální ochranu.

Čistěte si mezizubní prostory

Bakterie zubního plaku rády vyhledávají tmavá, teplá a chráněná místa, kde se mohou schovat. V našich ústech se tato místa nacházejí mezi zuby. To znamená, že mezi zuby, kam se náš zubní kartáček nedostane, máme podstatně více bakterií způsobujících plak. Zubní nit nebo používání pomůcek, jako jsou mezizubní kartáčky, je nezbytnou součástí správného čištění našich zubů. Měli bychom tak činit při každém čištění zubů, abychom zajistili, že na nich nezůstanou žádné bakterie.

Čištění jazyka

Lidský jazyk je hostitelem většiny bakterií v našich ústech. Podívejte se na svůj jazyk hned ráno. - Nažloutlý povlak, který vidíte, je souborem zbytků jídla, bakterií a odumřelých buněk, které přispívají k zápachu z úst. Jemné čištění jazyka zubním kartáčkem nebo škrabkou na jazyk pomůže podpořit svěží dech, snížit riziko onemocnění dásní, zlepšit chuť a posílit imunitu a zdraví trávicího traktu.

Mýty o ústních vodách

Pravidelné používání ústní vody se nepovažuje za nezbytnou součást každodenní péče o ústní dutinu, pokud vám ji výslovně nedoporučil ošetřující. Příliš časté používaní ústní vody může změnit mikrobiom v ústech tím, že zničí příliš mnoho dobrých bakterií. Obecná rada zní: vybírejte pečlivě a používejte je střídmě. Pokud chcete používat ústní vodu, používejte ji v jinou dobu než čištění zubů, například uprostřed dne. Nikdy ji nepoužívejte bezprostředně po čištění zubů. Vždy vybírejte ústní vodu obsahující éterické oleje a vyhněte se ústním vodám obsahujícím chlorhexidin, protože ten způsobuje zabarvení zubů.

Nejlepší snídaně

Nadměrná konzumace cukru vede ke vzniku zubního kazu a častá konzumace kyselých potravin a nápojů je spojena s erozivním opotřebením zubů, ale tím důležitost stravy nekončí. Pokud vaše strava postrádá určité živiny, může být pro tkáně v ústech obtížnější odolávat infekci, což může přispět k onemocnění dásní. Správná výživa také pomáhá slinám plnit jejich funkci a udržovat zdravou rovnováhu pH tím, že snižuje množství kyseliny v ústech, která oslabuje sklovinu. Žvýkání je pro stimulaci tvorby slin opravdu důležité, proto si vybírejte snídaně s nízkým obsahem cukru, které vyžadují hodně žvýkání, jako jsou celozrnné cereálie s nízkým obsahem cukru, obyčejný jogurt, ořechy, semínka a čerstvé ovoce. Snažte se vyhýbat máslům s vysokým obsahem cukru a rafinovaným sacharidům.

Téměř všem zubním onemocněním včetně zubního kazu a onemocnění dásní lze předcházet. Zavedení správného ranního režimu a jeho každodenní dodržování pomůže předcházet onemocněním a udržet ústa i tělo zdravé po zbytek života.