Zdraví ústní dutiny a diabetes

30. listopadu 2023

Diabetes je onemocnění, které postihuje celé tělo, včetně úst, ale jak souvisí se zdravím ústní dutiny a co může diabetik udělat pro snížení rizika komplikací?

Pokud máte diabetes, musíte věnovat zvláštní pozornost zdraví ústní dutiny a péči o zuby, stejně jako udržování hladiny glukózy v krvi v požadovaném rozmezí.

Diabetes a onemocnění dásní.

Diabetes a onemocnění dásní mají obousměrnou souvislost. To znamená, že se navzájem ovlivňují. Diabetes zvyšuje riziko vzniku onemocnění dásní a nekontrolované onemocnění dásní zvyšuje pravděpodobnost vzniku diabetu II. typu. Je to proto, že lidé trpící diabetem mají zvýšenou hladinu glukózy ve slinách, která živí bakterie žijící v ústech. Stejně tak bakterie přítomné v ústech pacienta s onemocněním dásní mohou unikat do krevního oběhu, což vede ke zhoršení kontroly hladiny cukru v krvi.

Čím horší je onemocnění dásní, tím větší je pravděpodobnost poškození dalších orgánů v těle.

Je důležité pečovat o zdraví ústní dutiny a kontrolovat hladinu glukózy v krvi, abyste předešli onemocnění dásní. Léčba onemocnění dásní pomáhá zlepšit hladinu glukózy v krvi u lidí s diabetem a lidé s hladinou glukózy v krvi, která se udržuje v požadovaném rozmezí, lépe reagují na léčbu onemocnění dásní.

Diabetes a zubní kaz

Vysoká hladina glukózy ve slinách lidí s nekontrolovaným diabetem pomáhá růstu bakterií. To vede ke zvýšenému riziku vzniku zubního kazu. Lidé s diabetem mají také tendenci jíst méně a častěji v průběhu dne. Při každém jídle se mění rovnováha pH v ústech, což vytváří lepší podmínky pro tvorbu bakterií a působení kyselin na zuby.

Diabetes a sucho v ústech

Nekontrolovaný diabetes může snížit průtok slin, což vede k suchosti v ústech. Sliny jsou velmi důležitou tělesnou tekutinou a jsou zvláště důležité pro udržení zdravého ústního mikrobiomu. Sliny také zvlhčují ústa, promazávají tkáně, neutralizují škodlivé kyseliny, ničí choroboplodné zárodky, zabraňují zápachu z úst, chrání před zubním kazem a onemocněním dásní a urychlují hojení ran. Sucho v ústech může vést k bolestivosti, vředům, pálení v ústech, poruchám chuti a infekcím.

Diabetes a plísně

Vysoká hladina glukózy ve slinách, snížená odolnost vůči infekcím a sucho v ústech (snížený průtok slin) mohou narušit rovnováhu ústního mikrobiomu a podpořit přemnožení kvasinek (plísní), které normálně žijí v malém množství v ústech. Toto přemnožení vede k plísňové infekci známé jako soor (neboli moučnivka či také orální kandidóza). Diabetici, kteří často užívají antibiotika proti různým infekcím, jsou ke vzniku plísně ústní dutiny obzvláště náchylní. Houbám se daří díky vysoké hladině glukózy ve slinách u lidí s nekontrolovaným diabetem, což má za následek nepříjemné krémově bílé léze na jazyku a vnitřní straně tváří.

Co můžete udělat pro zlepšení zdraví ústní dutiny?

Pokud jste pacient s diabetem, doporučuje se:

Snažte se udržovat hladinu glukózy v krvi co nejblíže cílové hodnotě. Ujistěte se, že dodržujete rady lékaře ohledně stravy a pravidelně užíváte všechny doporučené léky.

Čistěte si zuby dvakrát denně fluoridovou zubní pastou.

Používejte zubní nit nebo mezizubní pomůcky alespoň jednou denně, abyste si důkladně vyčistili mezizubní prostory.

Pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře, aby mohl zkontrolovat stav dutiny ústní, přítomnost zubního kazu, onemocnění dásní nebo ústní dutiny. Nezapomeňte mu říci, že máte diabetes, zejména pokud není kontrolovaná.

Každých 3 až 6 měsíců si nechte profesionálně vyčistit zuby, abyste odstranili zralý plak a zubní kámen ze zubů a dásní a získali rady pro domácí péči o ústní dutinu.

Abyste snížili riziko vzniku suchosti v ústech, pijte hodně vody a žvýkejte žvýkačky bez cukru, které stimulují tok slin.

Nekuřte. Lidé s diabetem, kteří kouří, jsou vystaveni ještě vyššímu riziku vzniku plísní a onemocnění dásní. Dobrou zprávou je, že lidé, jejichž diabetes je kontrolovaný, nemají více zubních kazů ani parodontálních onemocnění než lidé bez diabetu. Dobrá ústní hygiena a zdravý režim čištění nejenže zlepší zdraví ústní dutiny, ale také sníží riziko diabetických komplikací.