Poranna Rutyna Dla Zdrowia Jamy Ustnej

30 November 2023

Myślisz, że szybkie mycie zębów podczas porannego prysznica wystarczy, aby zachować zdrowie jamy ustnej? Pomyśl jeszcze raz.

Wszyscy wiemy, że stomatolodzy zalecają szczotkowanie dwa razy dziennie i regularne nitkowanie zębów, ale jaki jest najlepszy czas na szczotkowanie, kiedy stosować płyn do płukania jamy ustnej, jaką ilość pasty do zębów nakładać i jakie śniadanie jest najlepsze, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła? To są wszystkie pytania, na które należy odpowiedzieć, zanim zaczniemy dzień.

Ustalenie porannej rutyny

Rozpocznij dzień we właściwy sposób, codziennie rano przestrzegając zasad higieny jamy ustnej. Będziesz zaskoczony, jak szybko możesz obudzić się i przygotować na nadchodzący dzień. Ustalenie właściwej codziennej rutyny nie tylko sprawi, że Twoje zęby będą lśniące i oddech świeży, ale także pomoże zapobiec długotrwałym problemom ze zdrowiem jamy ustnej i ogólnym zdrowiem.

‍Kiedy szczotkować zęby

Nawet jeśli naprawdę dokładnie umyjesz zęby przed snem, nadal musisz myć zęby z samego rana. Dzieje się tak dlatego, że kiedy śpimy, wyłączamy niektóre mechanizmy zwalczania płytki nazębnej, dzięki czemu bakterie w jamie ustnej mogą rozwijać się znacznie szybciej niż w ciągu dnia. Jest to jeden z powodów, dla których rano często pojawiają się lepkie zęby i nieświeży oddech. Lepkość, którą można wyczuć, to tak naprawdę żywe bakterie.

‍Nie spiesz się ze szczotkowaniem

Wybierz szczoteczkę do zębów, najlepiej elektryczną, ze średnio twardym włosiem. Dzięki temu włosie będzie wystarczająco mocne, aby usunąć płytkę nazębną, ale jednocześnie wystarczająco miękkie, aby nie porysować dziąseł. Szczotkuj przez co najmniej 2 do 3 minut, upewniając się, że dotrzesz zarówno do dziąseł, jak i do zęba. Szczotkuj zęby przed śniadaniem, aby zapewnić zębom ochronę fluorową, zanim zaczniesz jeść lub pić. Jeśli chcesz odświeży jamę ustną po jedzeniu, przepłucz ją wodą lub żuj gumę bez cukru. Staraj się unikać szczotkowania zębów bezpośrednio po jedzeniu, ponieważ niektóre kwaśne pokarmy powszechnie spożywane na śniadanie mogą tymczasowo zmiękczyć szkliwo.

Fakty o fluorze

Fluor jest minerałem powszechnie dodawanym do past do zębów, ponieważ zapobiega próchnicy. Działa poprzez wzmocnienie szkliwa i chroni go przed atakami kwasów przez cały dzień. Upewnij się, że wybierasz pastę do zębów zawierającą fluor i nałóż ją na suchą szczoteczkę do zębów, a następnie dokładnie wyszczotkuj nią zęby. Nadmiar wypluj i nie spłukuj, pozwoli to na wchłonięcie minerałów fluorkowych i zapewni maksymalną ochronę.

‍Pamiętaj o czyszczeniu międzyzębowym

Bakterie płytki nazębnej lubią znajdować ciemne, ciepłe i osłonięte miejsca, w których mogą się rozmnażać. W naszej jamie ustnej obszary te znajdują się pomiędzy zębami. Oznacza to, że pomiędzy zębami, gdzie nie docierają szczoteczki do zębów, znajduje się znacznie więcej bakterii tworzących płytkę nazębną. Nitkowanie lub używanie środków pomocniczych, takich jak szczoteczki międzyzębowe, jest istotną częścią prawidłowego czyszczenia zębów. Należy to robić za każdym razem, gdy szczotkujemy, aby mieć pewność, że żadne bakterie nie zostały pominięte.

‍Zabawa z językiem

Ludzki język jest żywicielem większości bakterii w jamie ustnej. Rano przyjrzyj się swojemu językowi. - ta żółtawa powłoka, którą widzisz, to zbiór resztek jedzenia, bakterii i martwych komórek, które przyczyniają się do nieświeżego oddechu. Delikatne czyszczenie języka szczoteczką do zębów lub skrobaczką do języka pomoże zapewnić świeży oddech, zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł, poprawić smak oraz poprawić odporność i zdrowie układu trawiennegoMity o płukankach

Rutynowe stosowanie płynu do płukania jamy ustnej nie jest uważane za istotną część codziennej higieny jamy ustnej, chyba że zostało to specjalnie zalecone przez stomatologa. Zbyt często stosowane mocne płyny do płukania jamy ustnej mogą zmienić mikrobiom jamy ustnej, zabijając zbyt wiele dobrych bakterii. Wybieraj ostrożnie i używaj oszczędnie – to ogólna rada. Jeśli chcesz zastosować płyn do płukania jamy ustnej, używaj go w innym czasie niż szczotkowanie, np. w środku dnia. Nigdy nie stosuj bezpośrednio po szczotkowaniu. Zawsze wybieraj płyn do płukania jamy ustnej zawierający olejki eteryczne i unikaj tych zawierających chlorheksydynę, ponieważ może to spowodować przebarwienia zębów.

‍Najlepsze śniadanie

Nadmierne spożycie cukru prowadzi do próchnicy zębów, a częste spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów wiąże się z erozyjnym starciem zębów, ale na tym nie kończy się znaczenie diety. Jeśli w Twojej diecie brakuje pewnych składników odżywczych, tkankom jamy ustnej może być trudniej oprzeć się infekcjom, które mogą przyczyniać się do chorób dziąseł. Prawidłowe odżywianie pomaga również ślinie spełniać jej funkcję i utrzymywać zdrową równowagę pH, redukując kwas w jamie ustnej, który osłabia szkliwo. Czynność żucia jest naprawdę ważna dla stymulacji wytwarzania śliny, dlatego wybieraj śniadanie o niskiej zawartości cukru i wymagające dużo żucia, takie jak pełnoziarniste płatki zbożowe o niskiej zawartości cukru, jogurt naturalny, orzechy, nasiona i świeże owoce. Staraj się unikać produktów do smarowania o wysokiej zawartości cukru i rafinowanych węglowodanów.

Prawie wszystkim chorobom zębów, w tym próchnicy i chorobom dziąseł, można zapobiec. Ustalenie dobrej porannej rutyny i trzymanie się jej każdego dnia pomoże zapobiec chorobom i zachować zdrowie jamy ustnej i całego organizmu przez resztę życia.