Prawidłowe Ntkowanie Zębów

30 November 2023

Najmniej popularna część reżimu higieny jamy ustnej większości pacjentów i z pewnością ta, która sprawia większości ludzi pewne trudności. Czy więc jest to aż tak ważne? Co się stanie, jeśli nie będziesz nitkować zębów i czy istnieje łatwiejszy sposób?

Szczotkowanie zębów czyści tylko około 75% powierzchni zębów. Pozostałe 25% to powierzchnia między zębami, do której włókna szczoteczki nie mogą dotrzeć. Jeśli pozostawisz tę część zęba nieoczyszczoną, stanie się ona pożywką dla bakterii żywiących się pozostawionymi resztkami jedzenia. Z czasem może to prowadzić do próchnicy zębów, chorób dziąseł, przewlekłych stanów zapalnych i nieświeżego oddechu.

Większość ludzi używa terminu nić dentystyczna do opisania czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, ale nić dentystyczna to tylko jeden ze sposobów na oczyszczenie tych trudno dostępnych miejsc. Tam, gdzie przestrzenie między zębami są dość ciasne, nić dentystyczna będzie jedyną opcją, ale tam, gdzie przestrzenie są większe (często w tylnej części jamy ustnej), dostępne są alternatywne opcje czyszczenia. Nici dentystyczne są dostępne w wersji woskowanej lub niewoskowanej. Większość ludzi uważa, że wersja woskowana jest łatwiejsza w użyciu, ponieważ łatwiej przesuwa się między zębami i jest mniej prawdopodobne, że postrzępi się lub pozostawi kawałki nitki.

Jak więc skutecznie używać nici dentystycznej?

Podobnie jak w przypadku wszystkich środków czyszczących, stosowanie właściwej techniki jest ważne, aby wysiłki nie poszły na marne. Dostępne są różne wersje nici dentystycznych do czyszczenia implantów i mostów. Twój stomatolog pokaże Ci, jak z nich korzystać.

Aby uzyskać najskuteczniejszą technikę nitkowania, wykonaj następujące proste kroki:

Urwij odcinek nici dentystycznej o długości mniej więcej przedramienia.

Owiń końce nici wokół jednego palca każdej ręki, aż pozostanie odcinek o długości około 2 cm między każdą ręką.

Pociągnij mocno nić, a następnie umieszczając jedną rękę po obu stronach zęba, opuść nić, aż znajdzie się tuż nad górną częścią przestrzeni międzyzębowej.

Wykonując delikatne ruchy z boku na bok, poprowadź nić w dół między ciasnym punktem styku zębów. Utrzymanie nici napiętej ułatwi jej przejście i zapobiegnie zranieniu dziąseł.

Po przejściu przez punkt styku i utrzymaniu nici napiętej, delikatnie przesuń ją w dół do linii dziąseł i zwiń ją w kształt litery C przy zębie.

Utrzymując nić w ścisłym kontakcie z zębem, delikatnie przesuwaj ją w górę i w dół, upewniając się, że wchodzi pod linię dziąseł, do momentu aż poczujesz opór. Wykonaj kilka ruchów w górę i w dół. Następnie powtórz tę czynność po drugiej stronie szczeliny, a potem delikatnie przesuń nić z powrotem przez ciasny punkt styku i ją wyciągnij. Uważaj, aby nie ciągnąć mocno nici dentystycznej, aby ją wyjąć, należy mieć nad nią taką samą kontrolę, z jak podczas wkładania.

Podczas pierwszej nauki nitkowania zacznij od przednich zębów, do których dostęp jest łatwiejszy i stopniowo przesuwaj się w kierunku tylnych zębów, gdy nabierzesz wprawy.

Za każdym razem, gdy oczyszczasz kolejny ząb, przejdź do nowej części nici dentystycznej. Staraj się kontrolować, które nitkowałeś. Lepiej zacząć od jednej strony i systematycznie przechodzić na drugą, aby nie pominąć żadnego zęba.

Uważaj, aby nie być zbyt agresywnym. Do usunięcia płytki nazębnej wystarczy stanowcze, ale delikatne podejście.

Jeśli dostęp do nici dentystycznej jest utrudniony, można spróbować użyć "flosery", które zawierają mały kawałek nici dentystycznej na plastikowym uchwycie. Dostępne są również różne "nawlekacze nici dentystycznej", które pomagają w przetykaniu nici przez szczelinę, unikając konieczności przekładania jej przez ciasny punkt kontaktowy. Poproś swojego stomatologa, aby pokazał Ci, jak z nich korzystać.

Inne pomoce międzyzębowe, takie jak szczoteczki międzyzębowe, patyczki dentystyczne i irygatory wodne, stanowią dobrą alternatywę dla nitkowania, gdy przestrzeń jest wystarczająco szeroka, aby uzyskać dostęp. Niezależnie od tego, którą pomoc wybierzesz, powinna ona wypełniać przestrzeń bez jej wciskania na siłę.

Ważne jest, aby pamiętać, że nie zawsze zobaczysz, że zanieczyszczenia są usuwane podczas czyszczenia między zębami, ponieważ bakterie nie są widoczne gołym okiem. Chodzi o to, aby usunąć bakterie, zanim zdążą przekształcić się w grubszą, bardziej widoczną płytkę nazębną. Jeśli ją widać, to znaczy, że była tam zbyt długo.

Podobnie jak w przypadku wszystkich nowych umiejętności, przyzwyczajenie się do nitkowania zębów może zająć trochę czasu, ale warto wytrwać. Po opanowaniu tej techniki stanie się ona szybkim i łatwym dodatkiem do codziennej rutyny higieny jamy ustnej i będzie przynosić korzyści przez wiele lat.