Zdrowie Jamy Ustnej a Cukrzyca

30 November 2023

Cukrzyca jest chorobą, która wpływa na cały organizm, w tym na jamę ustną, ale w jaki sposób jest powiązana ze zdrowiem jamy ustnej i co może zrobić diabetyk, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Jeśli żyjesz z cukrzycą, musisz zwracać szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej i opiekę stomatologiczną, a także utrzymywać poziom glukozy we krwi w docelowym zakresie.

Cukrzyca i choroby dziąseł

Cukrzyca i choroby dziąseł mają dwukierunkowy związek. Oznacza to, że wzajemnie na siebie wpływają. Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju choroby dziąseł, a niekontrolowana choroba dziąseł zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu II. Dzieje się tak dlatego, że osoby żyjące z cukrzycą mają podwyższony poziom glukozy w ślinie, co stanowi pożywkę dla bakterii żyjących w jamie ustnej. Podobnie, bakterie obecne w jamie ustnej osoby z chorobą dziąseł mogą przedostać się do krwiobiegu, powodując pogorszenie kontroli poziomu cukru we krwi.

Im cięższa choroba dziąseł, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia innych narządów w organizmie.

Ważne jest, aby dbać o zdrowie jamy ustnej i kontrolować poziom glukozy we krwi, aby zapobiegać chorobom dziąseł. Leczenie chorób dziąseł pomaga poprawić poziom glukozy we krwi u osób żyjących z cukrzycą, a osoby z poziomem glukozy we krwi utrzymującym się w docelowym zakresie lepiej reagują na leczenie chorób dziąseł.

Cukrzyca i próchnica zębów

Wysoki poziom glukozy w ślinie osób z niekontrolowaną cukrzycą pomaga bakteriom rozwijać się. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy zębów. Ponadto osoby z cukrzycą mają tendencję do spożywania mniejszych, częstszych posiłków w ciągu dnia. Za każdym razem, gdy jesz, równowaga pH w jamie ustnej ulega zmianie, co stwarza lepsze warunki do rozwoju bakterii i atakowania zębów przez kwasy.

Cukrzyca i suchość w ustach

Nieleczona cukrzyca może zmniejszać przepływ śliny, powodując suchość w ustach. Ślina jest bardzo ważną funkcją organizmu i jest szczególnie ważna dla utrzymania zdrowego mikrobiomu jamy ustnej. Nawilża również jamę ustną, neutralizuje szkodliwe kwasy, zabija zarazki, zapobiega nieświeżemu oddechowi, chroni przed próchnicą i chorobami dziąseł oraz przyspiesza gojenie się ran. Suchość w jamie ustnej może prowadzić do bolesności, owrzodzeń, pieczenia jamy ustnej, zaburzeń smaku i infekcji.

Cukrzyca i pleśniawki jamy ustnej

Wysoki poziom glukozy w ślinie, obniżona odporność na infekcje i suchość w jamie ustnej (zmniejszony przepływ śliny) mogą zaburzać równowagę mikrobiomu jamy ustnej i sprzyjać przerostowi drożdży (grzybów), które normalnie żyją w niewielkich ilościach w jamie ustnej. Przerost ten prowadzi do infekcji grzybiczej znanej jako pleśniawki jamy ustnej (zwanej również candida). Diabetycy, którzy często przyjmują antybiotyki w celu zwalczania różnych infekcji, są szczególnie podatni na rozwój pleśniawek jamy ustnej. Grzyb ten rozwija się dzięki wysokiemu poziomowi glukozy w ślinie osób z nieopanowaną cukrzycą, powodując nieprzyjemne kremowobiałe zmiany na języku i wewnętrznej stronie policzków.

Co można zrobić, aby poprawić stan zdrowia jamy ustnej.

Jeśli jesteś osobą żyjącą z cukrzycą, zaleca się, abyś:

Starał się utrzymywać poziom glukozy we krwi jak najbliżej poziomu docelowego. Upewnij się, że przestrzegasz zaleceń lekarza dotyczących diety i regularnie przyjmujesz zalecane leki.

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie pastą z fluorem.

Używaj nici dentystycznej lub czyścików międzyzębowych co najmniej raz dziennie, aby dokładnie czyścić przestrzenie między zębami.

Regularnie odwiedzaj stomatologa, aby mógł sprawdzić jamę ustną pod kątem oznak próchnicy, chorób dziąseł lub innych chorób jamy ustnej. Upewnij się, że pamiętasz, aby powiedzieć im, że masz cukrzycę, zwłaszcza jeśli jest ona niekontrolowana.

Co 3 do 6 miesięcy poddawaj się profesjonalnemu czyszczeniu zębów, aby usunąć dojrzałą płytkę nazębną i kamień nazębny z zębów i dziąseł oraz uzyskać porady dotyczące domowej higieny jamy ustnej.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchości w ustach, pij dużo wody i żuj gumę bez cukru, aby stymulować przepływ śliny.

Nie pal. Osoby z cukrzycą, które palą, są jeszcze bardziej narażone na rozwój pleśniawek i chorób dziąseł. Dobrą wiadomością jest to, że osoby, u których cukrzyca jest dobrze kontrolowana, nie mają więcej próchnicy zębów ani chorób przyzębia niż osoby bez cukrzycy. Prawidłowa higiena jamy ustnej i zdrowy system czyszczenia nie tylko poprawią zdrowie jamy ustnej, ale także zmniejszą ryzyko powikłań cukrzycowych.