Ranná rutina pre zdravie ústnej dutiny

30 November 2023

Myslíte si, že rýchle vyčistenie zubov pri rannej hygiene stačí na to, aby ste si udržali zdravú ústnu dutinu? Zamyslite sa.

Všetci vieme, že zubní lekári odporúčajú čistiť si zuby dvakrát denne a pravidelne používať zubnú niť, ale ako je to s najvhodnejšou dobou čistenia zubov, kedy používať ústnu vodu, koľko zubnej pasty použiť a aké raňajky si vybrať, aby naše zuby a ďasná boli zdravé? To všetko sú otázky, ktoré treba zodpovedať pred začiatkom dňa.  Zavedenie rannej rutiny

Začnite svoj deň tým správnym spôsobom a každé ráno dodržujte dostatočnú ústnu hygienu. Budete prekvapení, ako rýchlo vám pomôže vypnúť spánkové hormóny, prebudiť sa a pripraviť sa na celý deň. Zavedenie správnej dennej rutiny nielenže udrží vaše zuby žiarivé a váš dych svieži, ale tiež pomôže predchádzať dlhodobým ústnym a celkovým zdravotným problémom.

Kedy zuby čistiť

Aj keď si pred spaním vyčistíte zuby naozaj dôkladne, ráno si ich rovnako musíte vyčistiť ako prvé. Je to preto, že keď spíme, vypíname niektoré mechanizmy boja proti zubnému povlaku, takže baktérie v ústach rastú oveľa rýchlejšie ako cez deň. To je jeden z dôvodov, prečo je bežné, že sa nám ráno objaví povlak na zuboch a zápach z úst. Zuby potiahnuté povlakom, ktorý môžete cítiť, sú v skutočnosti živé baktérie.

Neponáhľajte sa s kefkou

Vyberte si zubnú kefku, najlepšie elektrickú, so stredne tvrdými vláknami. To zaistí, že vlákna budú dostatočne pevné, aby odstránili povlak, ale zároveň dostatočne mäkké, aby neškrabali ďasná. Čistite si zuby aspoň 2 až 3 minúty a dbajte na to, aby ste dosiahli k ďasnám aj zubom. Zuby si čistite pred raňajkami, aby ste im pred jedlom alebo pitím poskytli fluoridovú ochranu.Ak si chcete po jedle osviežiť zuby, buď si ich vypláchnite vodou, alebo žujte žuvačku bez cukru. Snažte sa vyhnúť čisteniu zubov bezprostredne po jedle, pretože niektoré kyslé potraviny bežne konzumované pri raňajkách môžu dočasne zmäkčiť sklovinu.

Fakty o fluoride

Funguje tak, že posilňuje sklovinu a chráni ju pred útokmi kyselín v priebehu celého dňa. Uistite sa, že ste si vybrali zubnú pastu s obsahom fluoridu, a naneste ju na suchú zubnú kefku pred dôkladným čistením okolo zubov. Prebytok vypľujte a potom neoplachujte, umožníte tak vstrebanie fluoridových minerálov pre maximálnu ochranu.

Čistite si medzizubné priestory

Baktérie zubného povlaku rady vyhľadávajú tmavé, teplé a chránené miesta, kde sa môžu schovať. V našich ústach sa tieto miesta nachádzajú medzi zubami. To znamená, že medzi zubami, kam sa naša zubná kefka nedostane, máme podstatne viac baktérií spôsobujúcich povlak. Zubná niť alebo používanie pomôcok, ako sú medzizubné kefky, je nevyhnutnou súčasťou správneho čistenia našich zubov. Mali by sme tak robiť pri každom čistení zubov, aby sme zaistili, že na nich nezostanú žiadne baktérie.

Čistenie jazyka

Ľudský jazyk je hostiteľom väčšiny baktérií v našich ústach. Pozrite sa na svoj jazyk hneď ráno - žltkastý povlak, ktorý vidíte, je súborom zvyškov jedla, baktérií a odumretých buniek, ktoré prispievajú k zápachu z úst. Jemné čistenie jazyka zubnou kefkou alebo škrabkou na jazyk pomôže podporiť svieži dych, znížiť riziko ochorenia ďasien, zlepšiť chuť a posilniť imunitu a zdravie tráviaceho traktu.

Mýty o ústnych vodách

Pravidelné používanie ústnej vody sa nepovažuje za nevyhnutnú súčasť každodennej starostlivosti o ústnu dutinu, pokiaľ vám ju výslovne neodporučil ošetrujúcu. Príliš časté používanie ústnej vody môže zmeniť mikróbiom v ústach tým, že zničí príliš veľa dobrých baktérií. Všeobecná rada znie: vyberajte starostlivo a používajte ich striedmo. Ak chcete používať ústnu vodu, používajte ju v inom čase ako čistenie zubov, napríklad uprostred dňa. Nikdy ju nepoužívajte bezprostredne po čistení zubov. Vždy vyberajte ústnu vodu obsahujúcu éterické oleje a vyhnite sa ústnym vodám obsahujúcim chlórhexidín, pretože ten spôsobuje zafarbenie zubov.

Najlepšie raňajky

Nadmerná konzumácia cukru vedie k vzniku zubného kazu a častá konzumácia kyslých potravín a nápojov je spojená s erozívnym opotrebovaním zubov, ale tým dôležitosť stravy nekončí. Ak vaša strava postráda určité živiny, môže byť pre tkanivá v ústach ťažšie odolávať infekcii, čo môže prispieť k ochoreniu ďasien. Správna výživa tiež pomáha slinám plniť ich funkciu a udržovať zdravú rovnováhu pH tým, že znižuje množstvo kyseliny v ústach, ktorá oslabuje sklovinu. Žuvanie je pre stimuláciu tvorby slín naozaj dôležité, preto si vyberajte raňajky s nízkym obsahom cukru, ktoré vyžadujú veľa žuvania, ako sú celozrnné cereálie s nízkym obsahom cukru, obyčajný jogurt, orechy, semienka a čerstvé ovocie. Snažte sa vyhýbať maslom s vysokým obsahom cukru a rafinovaným sacharidom.

Takmer všetkým zubným ochoreniam vrátane zubného kazu a ochorení ďasien je možné predchádzať. Zavedenie správneho ranného režimu a jeho každodenné dodržiavanie pomôže predchádzať ochoreniam a udržať ústa aj telo zdravé po zvyšok života.