Zdravie ústnej dutiny a diabetes

30 November 2023

Diabetes je ochorenie, ktoré postihuje celé telo, vrátane úst, ale ako súvisí so zdravím ústnej dutiny a čo môže diabetik urobiť pre zníženie rizika komplikácií?

Ak máte diabetes, musíte venovať osobitnú pozornosť zdraviu ústnej dutiny a starostlivosti o zuby, rovnako ako udržiavaniu hladiny glukózy v krvi v požadovanom rozmedzí.

Diabetes a ochorenie ďasien.

Diabetes a ochorenie ďasien majú obojsmernú súvislosť. To znamená, že sa navzájom ovplyvňujú. Diabetes zvyšuje riziko vzniku ochorenia ďasien a nekontrolované ochorenie ďasien zvyšuje pravdepodobnosť vzniku diabetu II. typu. Je to preto, že ľudia trpiaci diabetom majú zvýšenú hladinu glukózy v slinách, ktorá živí baktérie žijúce v ústach. Rovnako tak baktérie prítomné v ústach pacienta s ochorením ďasien môžu unikať do krvného obehu, čo vedie k zhoršeniu kontroly hladiny cukru v krvi.

Čím horšie je ochorenie ďasien, tým väčšia je pravdepodobnosť poškodenia ďalších orgánov v tele.

Je dôležité starať sa o zdravie ústnej dutiny a kontrolovať hladinu glukózy v krvi, aby ste predišli ochoreniu ďasien. Liečba ochorení ďasien pomáha zlepšiť hladinu glukózy v krvi u ľudí s diabetom a ľudia s hladinou glukózy v krvi, ktorá sa udržuje v požadovanom rozmedzí, lepšie reagujú na liečbu ochorení ďasien.

Diabetes a zubný kaz

Vysoká hladina glukózy v slinách ľudí s nekontrolovaným diabetom pomáha v raste baktérií. To vedie k zvýšenému riziku vzniku zubného kazu. Ľudia s diabetom majú tiež tendenciu jesť menej ale častejšie v priebehu dňa. Pri každom jedle sa mení rovnováha pH v ústach, čo vytvára lepšie podmienky na tvorbu baktérií a pôsobenie kyselín na zuby.

Diabetes a sucho v ústach

Nekontrolovaný diabetes môže znížiť prietok slín, čo vedie k suchu v ústach. Sliny sú veľmi dôležitou telesnou tekutinou a sú obzvlášť dôležité pre udržanie zdravého ústneho mikrobiomu. Sliny tiež zvlhčujú ústa, premazávajú tkanivá, neutralizujú škodlivé kyseliny, ničia choroboplodné zárodky, zabraňujú zápachu z úst, chránia pred zubným kazom a ochorením ďasien a urýchľujú hojenie rán. Sucho v ústach môže viesť k bolestivosti, vredom, páleniu v ústach, poruchám chuti a infekciám.

Diabetes a plesne

Vysoká hladina glukózy v slinách, znížená odolnosť voči infekciám a sucho v ústach (znížený prietok slín) môžu narušiť rovnováhu ústneho mikrobiomu a podporiť premnoženie kvasiniek (plesní), ktoré normálne žijú v malom množstve v ústach. Toto premnoženie vedie k plesňovej infekcii známej ako soor (čiže múčnivka či aj orálna kandidóza). Diabetici, ktorí často užívajú antibiotiká proti rôznym infekciám, sú na vznik plesne ústnej dutiny obzvlášť náchylní. Hubám sa darí vďaka vysokej hladine glukózy v slinách u ľudí s nekontrolovaným diabetom, čo má za následok nepríjemné krémovo biele lézie na jazyku a vnútornej strane tváre.

Čo môžete urobiť pre zlepšenie zdravia ústnej dutiny?

Ak ste pacient s diabetom, odporúča sa:

Snažte sa udržiavať hladinu glukózy v krvi čo najbližšie k cieľovej hodnote. Uistite sa, že dodržiavate rady lekára ohľadom stravy a pravidelne užívate všetky odporúčané lieky.

Čistite si zuby dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou.

Používajte zubnú niť alebo medzizubné pomôcky aspoň raz denne, aby ste si dôkladne vyčistili medzizubné priestory.

Pravidelne navštevujte svojho zubného lekára, aby mohol skontrolovať stav ústnej dutiny, prítomnosť zubného kazu, ochorenia ďasien alebo ústnej dutiny. Nezabudnite mu povedať, že máte diabetes, najmä ak nie je kontrolovaný.

Každých 3 až 6 mesiacov si nechajte profesionálne vyčistiť zuby, aby ste odstránili zrelý povlak a zubný kameň zo zubov a ďasien a získali rady pre domácu starostlivosť o ústnu dutinu.

Aby ste znížili riziko vzniku suchosti v ústach, pite veľa vody a žujte žuvačky bez cukru, ktoré stimulujú tok slín.

Nefajčite. Ľudia s diabetom, ktorí fajčia, sú vystavení ešte vyššiemu riziku vzniku plesní a ochorení ďasien. Dobrou správou je, že ľudia, ktorých diabetes je kontrolovaný, nemajú viac zubných kazov ani parodontálnych ochorení ako ľudia bez diabetu. Dobrá ústna hygiena a zdravý režim čistenia nielenže zlepšia zdravie ústnej dutiny, ale tiež znížia riziko diabetických komplikácií.

Dobrou správou je, že ľudia, ktorých diabetes je kontrolovaný, nemajú viac zubných kazov ani ochorení parodontu ako ľudia bez diabetu. Správna ústna hygiena a dodržiavanie pravidiel čistenia ústnej dutiny nielenže zlepší zdravie ústnej dutiny, ale tiež zníži riziko diabetických komplikácií.